W październiku 2017 roku oddany do użytku ma zostać drugi, ukończony w obecnej kadencji, blok realizowany w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu Mieszkaniowego „Dla Systematycznych”. Kamień węgielny i list intencyjny zostały już wmurowane. Do końca bieżącej kadencji na osiedlu przy ul. Klasztornej wybudowanych ma zostać pięć bliźniaczych obiektów.


Do pierwszego bloku, który powstał w ramach OPPM „Dla Systematycznych” mieszkańcy wprowadzili się w sierpniu. Na 16 mieszkań chętnych było ponad 130 rodzin. O tym, kto otrzyma klucze zadecydowało losowanie.

Oferta zawarta w programie skierowana jest do osób zainteresowanych pozyskaniem docelowo własnościowego lokalu w systemie ratalnym. Mieszkańcy po otrzymaniu lokalu zawierają ze spółką MZGM dwie umowy - umowę najmu lokalu na czas nieokreślony oraz notarialną umowę przedwstępną sprzedaży lokalu, która jest przyrzeczeniem, że po upływie 30 lat lokal stanie się własnością wynajmującego. Czynsz wraz z ratą kredytu waha się od 480 do 650 zł, w zależności od wielkości mieszkania (1-,2- lub 3-pokojowe).

Budynek przy ul. Klasztornej składa się z szesnastu lokali mieszkalnych, w tym: 2 lokali jednopokojowych (36,67 m2 oraz 36,39 m2), 11 lokali dwupokojowych (41,73-47,90 m2) oraz 3 lokali trzypokojowych (57,46-59,96 m2) o łącznej powierzchni użytkowej 769 m. Budynek jest podpiwniczony, a do każdego lokalu przynależy pomieszczenie w piwnicy oraz balkon.

- Nowy blok będzie bliźniaczy, różnicą będzie to, że na parterze znajdzie się jedno mieszkanie przystosowane dla osób niepełnosprawnych – mówi Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM.

Zasady naboru nie zostały jeszcze określone, ale można spodziewać się, że nie będą odbiegały od tych, które obowiązywały wcześniej

Preferowane były małżeństwa z dziećmi, małżeństwa bezdzietne,  osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby samotne, osoby pozostające w związku niesformalizowanym (konkubinat). Aby przystąpić do programu przynajmniej jedna z osób zgłoszonych do zamieszkiwania w lokalu musiała być zameldowana w Ostrowie Wielkopolskim przez okres 5 lat. Na dzień składania wniosku żaden z wnioskodawców nie mógł mieć ukończonych 40 lat. Osoby ubiegające się o mieszkanie musiały też  spełnić kryterium dochodowe - średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w prowadzonym gospodarstwie domowym w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie mógł być niższy niż kwota netto najniższej emerytury (759,13 zł - według danych ZUS publikowanych na 01.03.2016 r.) i nie wyższy niż trzykrotność tej kwoty.

Uczestnicy nie mogli posiadać z chwilą przystąpienia do programu: prawa własności lub współwłasności do budynku mieszkalnego lub jego części lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego (w całości lub w części), lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Mieszkania 3-pokojowe przeznaczone były dla rodzin co najmniej 3-osobowych; mieszkania 2-pokojowe dla rodzin co najmniej 2-osobowych.

Na podobnym poziomie powinny kształtować się ceny najmu i spłaty kredytu, mogą być jednak nieznacznie wyższe.

- Przetarg na budowę bloku został rozstrzygnięty na nieco wyższą kwotę niż poprzednio, szczegółowa konstrukcja finansowa powstanie w przyszłym roku, ale nie spodziewamy się zasadniczych w wysokości czynszu – zapewnia prezes MZGM.

Prezydent Beata Klimek zapowiada, że do końca jej kadencji na osiedlu przy ul. Klasztornej w ramach programu powstanie pięć budynków.