Fundacja Szkoła Liderów oraz organizatorzy Kongresu Regionów - największego w Polsce spotkania przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej oraz świata biznesu, nauki, kultury i mediów zaprosili samorządowców z Jarocina do podzielnia się doświadczeniami z prowadzonej gminnej polityki oświatowej.


Fundacja Szkoła Liderów w Warszawie powołała radę programową ds. edukacji. Ma ona wspierać samorządowców w Polsce w planowaniu i modyfikacji strategii edukacyjnych w samorządach. Do rady zaproszono posłów z różnych partii, pracujących w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, naukowców zajmujących się badaniem zmian w systemie oświaty i trzech przedstawicieli samorządów. W pierwszym posiedzeniu rady wziął udział zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak. - To, co w Jarocinie wzbudza kontrowersje i napięcia budzi jednocześnie zainteresowanie osób zajmujących się budowaniem strategii oświatowych. W Jarocinie dokonaliśmy racjonalizacji sieci szkolnej i przedszkolnej. Mamy bardzo dobrze rozbudowaną mapę szkół i przedszkoli, dzięki czemu placówki te są dostępne dla dzieci, a jednocześnie ich funkcjonowanie nie powoduje nieracjonalnego obciążenia budżetu gminy - mówi zastępca burmistrza. To jest na zewnątrz doceniane i tymi doświadczeniami mamy dzielić się z innym - dodaj. Zainteresowanie wzbudziły też organizowane w gminie Jarocin otwarte dla wszystkich zainteresowanych konkursy na dyrektorów szkół.

Udział w radzie programowej jest bezpłatny, a Fundacja Szkła Liderów zwraca koszty dojazdów.

Podczas Kongresu Regionów, który odbył się 26 i 27 września we Wrocławiu, Robert Kaźmierczak wziął udział w dyskusji panelowej "Po co samorządowi szkoła? Polityka edukacyjna jako element budowania przewagi konkurencyjnej samorządu i kształtowaniu lokalnego rozwoju.". Zastępca burmistrza Jarocina debatował m. in. z Jackiem Karnowskim - prezydentem Sopotu, Włodzimierzem Paszyńskim - wiceprezydentem Warszawy, Tadeuszem Szmigielem - prezesem Fundacji Edukacji Przedszkolnej i Cezarym Trutkowskim z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. - W panelu podzieliłem się jarocińskimi doświadczeniami w tworzeniu miejsc w przedszkolach. W Jarocinie mamy bardzo wysoki wskaźnik dostępności do placówek przedszkolnych. Teraz, ze względu na pozostanie w przedszkolach sześciolatków brakuje miejsc dla dzieci trzyletnich, ale rozpoczynana rozbudowa Zespołu Szkół nr 4 pozwoli ten problem rozwiązać za rok. To nie jest i nie będzie sytuacja powszechna w naszym kraju. W dyskusji tematem było m. in. wyzwanie dla samorządów, jakim jest zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom - informuje zastępca burmistrza.

źródło: jarocin.pl