Pleszewscy urzędnicy zaangażowali się w promowanie i realizację stworzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu KAWKA, którego celem była walka z niską emisją poprzez udzielanie dotacji oraz preferencyjnych kredytów na wymianę starych, nieekologicznych pieców. Wszyscy zainteresowani zostali jednak odprawieni z kwitkiem.


KAWKA był priorytetowym programem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mający na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce i likwidację niskiej emisji m.in. pyłu PM 10 i benzeno-a-pirenu. Zakładał udzielanie bezzwrotnej 45 procentowej dotacji i tyle samo niskooprocentowanego kredytu na wymianę starych węglowych kotłów c.o. na nowoczesne opalane ekogroszkiem lub gazem. Uczestnik wnosił tylko 10 procent wkładu własnego. W 2015 r. w program włączył się także samorząd Miasta i Gminy Pleszew – jako pośrednik w jego realizacji, ponieważ to z gminą uczestnik programu załatwiał wszystkie formalności.

- Włożyliśmy sporo pracy we wdrożenie KAWKi, by jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać. Zamieszczaliśmy ogłoszenia w prasie, organizowane były kilkakrotnie spotkania z mieszkańcami, na których przekazywano  informacje o programie, o możliwościach uzyskania dotacji, pomagano wypełniać ankiety, w których mieszkańcy deklarowali wymianę kotła – tłumaczy Marian Adamek, burmistrz MiG Pleszew. Od początku programu wpłynęło do UMiG 140 ankiet. Choć niektóre były wycofane, to kolejne wpływały – ostatnie jeszcze w marcu tego roku. To oznacza, że zainteresowanie było duże. Już w październiku ubiegłego roku samorząd Miasta i Gminy Pleszew złożył wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, by realizować KAWKę. Zakres przedsięwzięcia obejmował likwidację 103 kotłów opalanych paliwem stałym, a następnie zamontowanie 96 kotłów opalanych ekogroszkiem i paliwem gazowym. Władze samorządowe dodatkowo chciały wspomóc mieszkańców i na mocy uchwały Rady Miejskiej uczestnicy programu KAWKA mieli otrzymać kolejne 5% dofinansowania z gminnego budżetu. Wówczas całość dotacji wyniosłaby 50%.

- Mieliśmy w budżecie na dwa lata zaplanowane środki na realizację przedsięwzięcia: w 2016 r. – 497.200 zł, a na 2017 r. była to kwota 517.200. Okazuje się, że niepotrzebnie, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie będzie kontynuował KAWKi. Niestety nie mamy wpływu na tę decyzję. Przykre, że zawieszany jest program w momencie jego realizacji – dodaje burmistrz.

Pleszewianie uczestniczący w programie już zostali poinformowani, że nie dostaną dofinansowania na wymianę starego pieca. Pojawiło się jednak światełko w tunelu – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu pracuje nad możliwością finansowania przedsięwzięcia zgodnego z zakresem jak w Programie KAWKA do realizacji w przyszłym roku. – Będziemy sprawę monitorować i jeżeli pojawią się możliwości finansowania przedsięwzięcia przez Miasto i Gminę Pleszew, niezwłocznie podamy takie  informacje do publicznej wiadomości – deklaruje burmistrz Marian Adamek.

Źródło: UMiG Pleszew