We wrześniu 2011 roku Ostrowski Klub Krótkofalowców powołał specjalną grupę pod nazwą ARISS, która ma przygotować członków szkolnego koła działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie do łączności z kosmonautą przebywającym na orbicie stacji kosmicznej. To nie żart. Już w lipcu dowiemy się kiedy taka łączność będzie możliwa.


Tak na co dzień wyglądają zajęcia w Ostrowskim Kole Krótkofalowców w Zespole Szkół Technicznych. Zajęcie i zainteresowanie to dość nietypowe. Dlatego też członkowie koła postanowili wziąć się za edukowanie młodych. Jak widać z powodzeniem.


Szkolenie młodzieży to tylko jeden z elementów międzynarodowego programu ARISS, który tworzony jest przy współpracy z agencjami kosmicznymi m.in. przez amerykańską NASA. Punktem głównym będzie radiowe połączenie się z astronautą znajdującym się na jednej z międzynarodowych stacji kosmicznych, które krążą po naszej orbicie.


Zadanie ambitnie, bo tylko 10 szkół w Polsce miało okazję na żywo porozmawiać z kosmonautą.


Warto dodać, że prędkość stacji kosmicznej to 25 tysięcy kilometrów na godzinę. W momencie połączenia z krótkofalowcami z ostrowskiego ZAPU stacja nad Polską będzie przebywała tylko przez 10 minut. W lipcu ostrowski klub krótkofalowców dostanie dokładną datę i godzinę połączenia. Będzie to prawdopodobnie jesienią tego roku. O wydarzeniach będziemy informowali na bieżąco na naszej antenie.