Uwaga na fałszywe maile z Banku Zachodniego WBK! Oszuści znów się uaktywnili. Z różnych adresów wysyłają informację o potrzebnie "natychmiastowej weryfikacji dostępu do konta". Wiadomość pozornie wygląda jak korespondencja z banku, ale jest zwykłą próbą oszustwa. Możesz stracić wszystkie środki na koncie. Jak się ustrzec?


Zasady, które warto zapamiętać: 

1. Bank nigdy nie wysyła do Ciebie maili z prośbą o weryfikację czy aktualizację konta. 

- W świetle kolejnych zagrożeń związanych z wysyłką fałszywych wiadomości e-mail nakłaniających klientów do podania danych do logowania, kierujemy do użytkowników naszej bankowości internetowej specjalne komunikaty informacyjne. Publikujemy komunikaty na stronie logowania do usługi BZWBK24 internet oraz zamieszczamy wiadomość odnoszącą się do zasad bezpieczeństwa tuż po zalogowaniu do tej usługi. Przestrzegamy w niej przed nieautoryzowanym podawaniem danych do logowania do bankowości internetowej, z drugiej  strony informujemy o podstawowych czynnościach pozwalających przeciwdziałać temu zagrożeniu. Korzystanie z naszej bankowości internetowej będzie możliwe dopiero po zapoznaniu z wiadomością i jej zamknięciu - tłumaczy Kaja Matyjuk, z biura prasowego BZ WBK. 

2. Sprawdź adres mailowy nadawcy.

Co oczywiste, oszuści nie są w stanie wysłać maila z domeny banku. Adres z domeną inną, niż @bzwk.pl powinien wzbudzić w nas wątpliwość. Za każdym razem, gdy otrzymamy informację dotyczącą jakiejkolwiek płatności, którą musimy zrealizować, należy dokładnie przyjrzeć się skąd ta korespondencja wyszła. 

Przykład: oto oficjalny mail wysłany do nas przez pracownicę biura prasowego BZ WBK. W czerwonych ramkach zaznaczyliśmy elementy, które mogą, ale nie muszą świadczyć o rzetelności piszącego. 

A oto adres mailowy, z którego wysłano wiadomość z prośbą o "natychmiastową weryfikację" konta. Prawda, że podjerzany? 

I jeszcze jeden przykład. 

3. Patrz i sprawdzaj w co klikasz! 

Warto czasem podejrzeć w jaki link klikamy. Choć na pierwszy rzut oka mail wygląda jak ten wygnerowany przez system informatyczny BZ WBK, to po sprawdzeniu adresu do którego odwołuje się aktywny link w mailu zobaczycie, że to próba oszustwa. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać "kopiuj łącza", a następnie wkleić w dowolnym miejscu np. notatnik lub wyszukiwarkę google. NIE kopiować i nie sprawdzać w pasku adresu!

Sprawdziliśmy do jakiego adresu odwołuje się rzekomy "link autoryzacyjny". Nie jest to "oficjałka" BZ WBK. 

 

Miłego i bezpiecznego serfowania po internecie, koniecznie z pełnym kontem bankowym, by móc równie przyjemniej i bezpiecznie robić zakupy w internecie.