„Nasze Loreto – ogólnopolski szlak kaplic loretańskich” to nowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Organizatorzy zapowiadają sporo wydarzeń związanych z promowaniem ruin lub pozostałości domków loretańskich w całej Polsce. Jeden z nich znajduje się właśnie w Skrzebowej w gminie Raszków.


Kaplice loretańskie, zwane też domkami loretańskimi w XVII i XVIII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego zaczęły pojawiać się w Polsce jak przysłowiowe grzyby po deszczu. W Polsce uchowało się obecnie 17 pozostałości tych obiektów. Ich europejskim pierwowzorem była kaplica w sanktuarium Santa Casa we włoskim Loreto. Te niewielkie budowle lokowane wewnątrz lub w sąsiedztwie kościołów miały być miejscami kultu Świętej Rodziny z Nazaretu.

- Kaplice miały służyć do modlitwy, ale też działały ludziom na wyobraźnię. Dzięki tym kaplicom mogli uzmysłowić sobie jak wyglądał dom Świętej Rodziny w Nazarecie. Ponadto tu, w Skrzebowej, według pewnej legendy w sąsiedztwie kaplicy loretańskiej było źródełko, które miało mieć uzdrawiającą moc – wyjaśnia historyk Aneta Franc.

Projekt „Nasze Loreto” ma kultywować bogatą historię kaplic loretańskich. Pierwszy etap to konkurs fotograficzny na zdjęcie domu loretańskiego lub jego pozostałości z dowolnego miejsca w Polsce. Szczegóły konkursu i regulamin na stronie www.loreto.osw.pl, tam także galeria nadesłanych w konkursie zdjęć. Do końca czerwca można wysyłać swoje prace. Szczegóły w krótkim materiale video.