Przesiadywali w klimatycznych kawiarniach, potajemnie dorabiali klucze, a w końcu odbili z rak Niemców dworzec kolejowy. Harcerze z Nowych Skalmierzyc odbyli wędrówkę szlakiem powstańców wielkopolskich. Były stroje z epoki i ciekawostki historyczne.


Przebrani w stroje z czasów Powstania Wielkopolskiego harcerze już od rana przemierzali ulice Nowych Skalmierzyc. Jedni w roli powstańców, inni – okupantów. W stylizowanej kawiarni musieli zdobyć informacje potrzebne do przeprowadzenia dalszej akcji.


 


 


Dźwięki pianina oddawały klimat tamtych czasów. Zwłaszcza, że uczestnicy gry pospieszyli do pobliskiego szewca, by tam dorobić tajemniczy klucz.


 


Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach. Tu harcerska gra taktyczna miała swój kres. Zadanie powstańców polegało na przechytrzeniu Niemców i odbiciu z ich rąk budynku. W końcu na dworcowym balkonie zawisła polska flaga, symbol zwycięstwa.


 


Organizacja takiego rajdu to efekt zaangażowania wielu młodych ludzi.


 


„Hej za broń!” - takim hasłem do walki zagrzewani byli młodzi powstańcy. Harcerze znakomicie wczuli się w atmosferę tamtych lat. Imprezę honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.