W Ostrowie stanął pierwszy w Wielkopolsce mlekomat. W dużym skrócie to urządzenie dzięki któremu można kupić świeże, niepasteryzowane mleko. W Polsce to cały czas technologiczna nowinka, u naszych sąsiadów codzienność.


 


Obsługa mlekomatu choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, do takich nie należy. W pierwszym urządzeniu kupujemy plastikową butelkę, możemy też przyjść z własnym naczyniem. Druga maszyna nalewa mleko.


 


Dziś pierwszy dzień kiedy mlekomat ruszył. Szybko wzbudził zainteresowanie na Targowisku Miejskim przy Głogowskiej. Na specjalnym czytniku widzimy dokładny skład mleka, a więc zawartość tłuszczu i białka. Co ciekawe to dzisiejsze miało 4,4% tłuszczu.


 


Urządzenie jest bardzo skomputeryzowane. Wlew mleka jest dezynfekowany co kilkanaście minut, są też promienie UV które zabijają wszelkie bakterie.


 


Mleko dostarczane jest codziennie rano z ostrowskiej mleczarni. Pojemność zbiornika to 250 litrów. To piersze tego typu urządzenie w Wielkopolsce. W Polsce podobne spotkać można jedynie w Warszawie i w Bielsku Białej.