Kolejne zabytkowe elementy z kościółka po-ewangelickiego w Odolanowie są restaurowane. Tym razem w ręce konserwatorów zabytków trafiły blisko 200-stu letnie dekoracje malarskie ze słupów wspierających kopułę kościółka i zabytkowa szafa kontowa. Prace są możliwe dzięki zewnętrznej dotacji. W sumie na ten cel tylko w tym roku odolanowski samorząd pozyskał ponad 70 tys. złotych.


Kościółek poewangelcki w Odolanowie to jedna z najstarszych tego typu świątyń w regionie. Pochodzi z 1780 roku. Zbudowali ją ewangelicy, którzy przybyli na ziemie odolanowską, w 18-wieku, ze Śląska. O ile sam kształt zboru przetrwał do naszych czasów w nie zmienionym stanie, inny los spotkał wnętrze kościółka, które przez lata było przerabiane, potem kilkukrotnie dewastowane. Wnętrze od dwóch lat jest odnawiany. Powoli aczkolwiek sukcesywnie renowacji poddawane są kolejne zabytkowe elementy. Po epitafiach, i dekoracjach malarskich przyszedł czas na motywy znajdujące się na słupach wspierających sklepienie kopuły. Prace trwają od dwóch miesięcy. Przed konserwatorami jeszcze opracowanie kolorystyczne obiektów, naniesienie werniksów i montaż w kościele. Jednocześnie trwają prace przy zabytkowej blisko 200-stu letnie szafie kątowej.


Prace są możliwe dzięki dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu i z Urzędu Marszałkowskiego. W sumie gmina pozyskała na ten cel ponad 22 tys. złotych. Właśnie zapadła pozytywna decyzja. Prospekt organowy zostanie odnowiony jeszcze w tym roku.